niedziela, 09 marzec 2014 12:40

Jak dbać o instalację gazową w samochodzie?

Z jednej strony, każdy kierowca chciałby jeździć dużym, wygodnym samochodem. Z drugiej jednak, nikt nie chce przeznaczać całej swojej wypłaty na paliwo, właściciele pojazdów szukają więc oszczędności. Większość, zamiast przesiadać się do małych samochodów o niedużej mocy, spalających małe ilości benzyny czy ropy naftowej, wybiera montaż instalacji gazowej w samochodzie. Oszczędności są bardzo duże, lecz samochód z taką instalacją wymaga nieco więcej troski.

 

Jak trzeba dbać o instalację gazową?

Po pierwsze, należy utrzymywać jej podzespoły w dobrym stanie. Niestety standardowy, coroczny przegląd towarzyszący badaniu technicznemu w stacji kontroli pojazdów może nie wystarczyć - diagnostyka sprowadza się najczęściej do wnikliwego sprawdzenia terminu ważności butli, podczas gdy sprawdzanie stanu pozostałych podzespołów jest pobieżne lub wręcz pomijane. Dobrze jest zatem odwiedzić renomowanego gazownika, który zwróci naszą uwagę na wszelkie problemy z instalacją.

Bardzo ważna zarówno dla portfela kierowcy, jak i "zdrowia" samochodu jest regulacja instalacji gazowej. Właściwy dobór proporcji mieszanki paliwowo-powiertznej powoduje optymalną moc i spalanie. Należy ją przeprowadzić raz na jakiś czas, gdyż wraz z kolejnymi kilometrami i zużyciem części samochodowych skład mieszanki może się zmieniać. W takim przypadku zbyt bogata mieszanka nie będzie spalać się w całości, a niespalony gaz zbiera się w układzie dolotowym. Powoduje to nieprzyjemny zapach wydobywający się z rury wydechowej samochodu, a dodatkowo straty finansowe - ulatujący gaz to przecież nasze paliwo, które, ulatując w powietrze, marnuje nawet kilka złotych na każde 100 km. Jeszcze gorzej jest, gdy mieszanka stanie się zbyt uboga - gdy paliwa jest zbyt mało, temperatura spalania wzrasta, co jest bardzo szkodliwe dla głowicy i może skutkować nawet koniecznością remontu. Zaleca się także regulację przed okresem zimowym oraz przed wiosną - stacje benzynowe w zależności od pory roku używają różnych rodzajów gazu LPG (w okresie zimowym zawiera on więcej propanu).

Aby uniknąć kosztów serwisu elementów nienależących do instalacji gazowej, trzeba także pilnować, by w baku znajdowało się wystarczająco dużo benzyny. Po pierwsze, jest ona używana do rozruchów samochodu, a po drugie - służy za smar w pompie paliwa, która mimo, że jeździmy na gazie, cały czas pracuje. Gdy paliwa jest za mało, pompa może pracować "na sucho", przez co ryzykujemy jej zatarcie. Jest to tym bardziej istotne w zimie - "sucha" pompa może zamarznąć. Zatartą pompę trzeba wymienić, a to w zależności od modelu auta koszt co najmniej kilkuset złotych. Dlatego benzyny powinno być co najmniej 1/4 zbiornika.