sobota, 15 czerwiec 2013 16:26

Naprawiamy auto

Naprawa samochodu to zazwyczaj dość skomplikowany temat, szczególnie jeśli nie mamy smykałki do mechanizacji. Niewiele tak naprawdę możemy zrobić sami, bo przeważnie potrzebne jest odpowiednie wyposażenie ? podnośnik, wjazd z kanałem lub zestaw profesjonalnych narzędzi, których do jednorazowego użycia nie opłaca nam się kupować.

naprawa samochodu; fot. sxc.huJak znaleźć dobrego mechanika?

Na szczęście istnieje wiele zakładów naprawczych i mechaników samochodowych, którzy świadczą dla nas swoje usługi. Należy pamiętać, że ilość nie zawsze przekłada się na jakość. Często widzimy obrazki, gdy w jednej miejscowości istnieje kilka punktów mechaniki pojazdowej, ale kolejna jest tylko w jednym. Fachowość i umiejętności poszczególnych mechaników dość łatwo sprawdzić. Wystarczy popytać znajomych. Możemy też sprawdzić to empirycznie ? już po pierwszym zleceniu naprawy poznamy z kim mamy do czynienia.

Najczęstsze awarie samochodu

Lista awarii aut, tych najczęstszych, można zamknąć w dość ograniczonym zestawie. Dotyczą one przede wszystkim układu kierowniczego, amortyzacji itp. Uszkodzenia w tym zakresie są przede wszystkim konsekwencją bardzo złego stanu polskich dróg. Druga kategoria to awaria wynikająca z bieżącego zużycia danego elementu. Najczęściej wymieniamy hamulce, filtry, olej, łożyska, paski klinowe. Trzecia kategoria to już znacznie poważniejsze usterki dotyczące silnika. W przypadku aut z turbodoładowaniem zdarza się awaria turbosprężarki. W przypadku tak ważnego elementu pojazdu kluczowe jest znalezienie naprawdę dobrego mechanizm. Regeneracja turbosprężarek to niezwykle precyzyjne i wymagające zadanie więc nie możemy tego oddać w nieodpowiednie ręce.

Wypadek drogowy

Zupełnie inną kategorią są uszkodzenia auta odniesione podczas wypadku drogowego. W takiej sytuacji jest to cały zestaw zniszczonych elementów. Prawie zawsze w grę wchodzi naprawa lub wymiana całych elementów karoserii a także stłuczone lampy czy urwane lusterka.

Artykuł ten powstał przy współpracy z firmą Turbor zajmującą się turbosprężarkami - naprawą, regeneracją, sprzedażą i skupem.