wtorek, 20 maj 2014 09:34

Metody nadruku na przedmiotach

Specjaliści od marketingu wymyślają coraz to nowe techniki oddziaływań na klienta. Jedną z nich są wykorzystywane do promocji już od wielu lat gadżety reklamowe, na które naniesione są barwne i przyciągające uwagę logotypy i hasła reklamującej się firmy. Niejednokrotnie zastanawiający jest fakt, w jaki sposób nadrukowano je na tak małych elementach, jakimi te gadżety najczęściej są. Postanowiliśmy więc krótko przedstawić podstawowe techniki nanoszenia barwnych zdobień na trójwymiarowe elementy. Wybór odpowiedniej w danym przypadku oczywiście zależny jest od kształtu, pola przeznaczonego do zadruku oraz materiału, z jakiego jest wykonany przedmiot.

 

Tampondruk

Jest to technika tzw. druku pośredniego, jedną z najpopularniejszych ze względu na uniwersalność (można ją stosować na większości powierzchni, nawet skomplikowanych i nierównych, oraz materiałów). Polega na pokryciu przygotowanej wcześniej matrycy farbą, a następnie przeniesieniu barwnika poprzez silikonowy wałek zwany tamponem na papier.

Sitodruk

Jest równie popularną jak tampondruk techniką nanoszenia zdobień na elementy. Polega na przetłaczaniu farby przez matrycę, pod którą znajduje się drobna siatka wykonana z włókien (najczęściej syntetycznych bądź stalowych), bezpośrednio zaś za siatką umieszczony jest arkusz. Matryca ma za zadanie zakryć część, która nie ma być pokryta barwnikiem, natomiast siatka odpowiada za równomierne jego rozprowadzenie.

Grawerowanie

Grawerowanie polega na wypalaniu precyzyjnie sterowanym komputerowo laserem konkretnego wzoru na obudowie. Umożliwia bardzo dokładne wykonanie zdobienia, lecz nie ma możliwości zdobienia kolorowego (końcowa barwa zależy od materiału znajdującego się tuż pod wypalaną powierzchnią). Najczęściej wykorzystywany jest w przypadku nadawania przedmiotom ekskluzywnego wyglądu.

Tłoczenie

Technika stosowana najczęściej w przypadku skór i wyrobów skóropodobnych, polega na odciśnięciu przy użyciu prasy matrycy, zwanej tłocznikiem, na przedmiocie, aby uzyskać wklęsły lub wypukły wzór.

Haft

Polega na wyszywaniu logotypu na przedmiotach wykonanych z materiałów tekstylnych. Wykonuje się go za pomocą sterowanej komputerowo maszyny, która nanosi haft zaprojektowany uprzednio w formie specjalnego programu.

 

 

Ilustracja: wikipedia.org