niedziela, 01 czerwiec 2014 15:24

Kupno używanego samochodu

Rynek samochodów używanych w Polsce jest bardzo rozbudowany. Tak jak w każdej dużej społeczności, tak i wśród sprzedawców i pośredników w handlu samochodami z drugiej ręki zdarzają się osoby, które chcą wykorzystać nasza niewiedzę by sprzedać nam pojazd w gorszym stanie technicznym, niż opisywany w ogłoszeniu. Wielu z nich to specjaliści w ukrywaniu wad i niedoskonałości samochodów, dlatego trzeba być bardzo czujnym wybierając się na spotkanie z dotychczasowym właścicielem lub sprzedawcą. O czym trzeba pamiętać, by w krótkim czasie nie żałować zakupu?

 

Po pierwsze, zabierz ze sobą fachowca

Nie każdy z nas jest specjalistą w dziedzinie motoryzacji, dlatego warto poprosić znajomego fachowca o towarzystwo i doradztwo podczas rozmowy ze sprzedającym. Znajomy mechanik z pewnością "wyłapie" większość z zakamuflowanych usterek, a także przedstawi nam aktualny stan techniczny samochodu i koszty, jakie trzeba by było ponieść tuż po zakupie. Specjalista może mieć też miernik grubości lakieru, który mógłby bardzo przydać się podczas oględzin - dzięki grubości lakieru można łatwo ustalić historię samochodu.

Po drugie, nalegaj na jazdę próbną

To musi być obowiązkowy element każdej rozmowy ze sprzedawcą. Tylko dzięki samodzielnemu przetestowaniu samochodu będzie można ocenić jego faktyczny stan oraz ewentualne niedogodności związane z jego użytkowaniem i komfortem. W ten sposób można też czasem odróżnić uczciwego sprzedawcę od naciągacza - ten drugi często unika jazdy próbnej.

Po trzecie, sprawdź dokumenty

Dokumenty pojazdu są rzeczą bardzo ważną i wiele mówiącą o jego historii. Niestety, zdarzają się falsyfikaty, dlatego należy wnikliwie przyjrzeć się całej dokumentacji, jaka jest dołączona do samochodu jeszcze przed zakupem. W przypadku importowanych pojazdów warto także zwrócić uwagę na fakt, czy dokumenty są w pełni przetłumaczone na język polski - w przeciwnym wypadku zarejestrowanie samochodu w kraju może okazać się niemożliwe.

Po czwarte, zabierz samochód do diagnosty

Profesjonalne badanie na stacji diagnostycznej pociąga za sobą pewne koszty, dlatego najlepiej zdecydować się na nie, gdy będziemy już pewni co do chęci zakupu konkretnego pojazdu. Nie bójmy się wydać tej stosunkowo niedużej sumy - ta pozorna oszczędność może doprowadzić do zakupu mocno zużytego samochodu, który okaże się "studnią bez dna" dla naszego budżetu.

 

 

Ilustracja: autokult.pl