środa, 30 lipiec 2014 22:42

Jak przygotować samochód do wakacyjnego wyjazdu?

Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacyjny wyjazd samochodem. Długa podróż wymaga jednak odpowiednich przygotowań pojazdu, by nie zawiódł podczas jazdy, narażając właściciela na koszty i stres. Jakie działania należy podjąć, by mieć pewność, że samochód spełni swoje zadanie i bezpiecznie pokona całą trasę? Oto krótki poradnik.

 

Po pierwsze, kontrola techniczna

Przed wyjazdem należy sprawdzić samochód pod kątem jego stanu technicznego. Sprawdzeniu powinny podlegać płyn chłodniczy i do spryskiwaczy oraz olej silnikowy, sprawność wszystkich świateł, a także elementy wpływające na zachowanie się pojazdu przy jego dużym obciążeniu, jak zawieszenie czy układ hamulcowy. Najlepiej udać się w tym celu na stację kontroli pojazdów - kilkadziesiąt złotych opłaty za sprawdzenie pojazdu to niewielki koszt w skali całego wyjazdu, a może znacznie przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa. Trzeba bowiem pamiętać, że obciążony samochód może prowadzić się zupełnie inaczej niż podczas typowych kursów z pustym bagażnikiem, dlatego nawet kierowcy z wieloletnim doświadczeniem nie powinni bagatelizować i zaniedbywać kontroli stanu pojazdu.

Po drugie, obowiązkowe i zapasowe wyposażenie

Jednym z elementów przygotowania samochodu do podróży jest sprawdzenie wszystkich elementów, które powinny się znaleźć na wyposażeniu. Zależą one od przepisów panujących w danym kraju, dlatego warto się upewnić przed wyjazdem, co należy ze sobą zabrać. Najczęściej jest to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, ale mogą być także apteczka czy odblaskowa kamizelka. Ich brak może okazać się problematyczny w przypadku kontroli policyjnej, dlatego nie warto oszczędzić czasem nawet dosłownie kilku złotych, ryzykując mandat.

Przydatne mogą okazać się także części zapasowe, jak opona (zamiast zestawu naprawczego) czy komplet żarówek. Z jednej strony zajmą trochę miejsca w aucie, lecz z drugiej mogą oszczędzić nam dużo stresu i czasu podczas wyjazdu.

Po trzecie, odpowiednie przygotowanie samochodu do przewozu najmłodszych członków rodziny

Wyjazdy wakacyjne to najczęściej podróże rodzinne, dlatego powinniśmy zadbać także o dopasowanie pojazdu do uczestników podróży. Najmłodsze dzieci powinny obowiązkowo podróżować w fotelikach, a wszelkie niebezpieczne i mogące się poruszać podczas jazdy przedmioty muszą zostać usunięte z wnętrza pojazdu. Przy obecnej technice, dość łatwo możemy zadbać także o rozrywkę, na przykład montując tablet na zagłówku z użyciem odpowiedniego uchwytu i umożliwiając podróżującym na przykład oglądanie filmu. Przy dłuższej podróży trzeba się także zaopatrzyć w kanapki i napoje.

Odpowiednio przygotowane auto zapewni nam bezpieczną i komfortową podróż. To bardzo ważne dla każdego z uczestników wyprawy, a szczególnie dla kierowcy - w końcu wakacje to czas wypoczynku, a nie nieustannego przejmowania się możliwymi trudnościami i zagrożeniami.