niedziela, 01 marzec 2015 15:18

Obowiązkowe wyposażenie pojazdów od 2015 roku

obowiązkowe wyposażenie pojazdówWiele słyszy się o nowych pomysłach polityków, zarówno tych krajowych, jak i unijnych. Część z tych idei ma z założenia poprawiać bezpieczeństwo kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Cel jest szczytny, jednak dążenie do niego powoduje wiele nieporozumień i trudności, zaś o wielu ustaleniach właściciele pojazdów po prostu nie wiedzą, ponieważ niezbędne informacje "umykają" w natłoku codziennych obowiązków i szumu medialnego. W dzisiejszym artykule przedstawimy więc krótko nowe ustalenia, które nakładają na producentów samochodów obowiązek montowania w pojazdach pewnych podzespołów. Te elementy mają stanowić obowiązkowe wyposażenie pojazdów od 2015 roku.

 

System powiadamiania o wypadku

Unia Europejska zakłada wprowadzenie obowiązku posiadania systemu automatycznego powiadamiania służb ratunkowych o zaistniałym wypadku w październiku 2015 roku, choć data ta może ulec przesunięciu na prośbę producentów samochodów. Założeniem tego projektu jest, aby w przypadku zaistnienia na drodze sytuacji zagrażającej życiu osób w niej uczestniczących, odpowiednie służby zostały powiadomione jak najszybciej, a dzięki temu sprawniej dotarły do poszkodowanych, zwiększając ich szanse na przeżycie. System ten miałby także ułatwić zlokalizowanie miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie drogowe, oraz przekazać pewne informacje na temat skali wypadku.

System eCall (bo tak brzmi jego nazwa) ma być obowiązkowy we wszystkich nowo produkowanych samochodach osobowych i lekkich dostawczych, jednak może zostać zamontowany w dowolnym samochodzie, zaś korzystanie z niego będzie bezpłatne. Jedyne koszty (w przypadku starszych samochodów) to montaż systemu - szacuje się je na około 100 euro, czyli niewiele ponad 400 złotych.

Czujniki ciśnienia w oponach

Decyzją Unii Europejskiej obowiązkowym wyposażeniem nowych pojazdów są także czujniki ciśnienia w oponach. Prawo to już obowiązuje - wprowadzono je na początku listopada 2014 roku. Założeniem tej ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa, ekonomii jazdy i w konsekwencji zmniejszenie szkodliwego wpływu samochodów na środowisko. Zapewnienie odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach powoduje, że koła mają optymalną przyczepność, co ma duże znaczenie na przykład w przypadku konieczności awaryjnego hamowania. Ponadto jest to sposób na minimalizację oporów toczenia, a więc w konsekwencji zmniejszenie zużycia paliwa.

Problemem tego systemu są utrudnienia związane z wymianą opon - w związku z obecnością czujników z pewnością podwyższy się jej cena. Ponadto nie wszystkie serwisy ogumienia dysponują odpowiednim sprzętem, by zapewnić sprawne działanie systemu po zmianie.

Alkomaty jednak nie

Jeszcze niedawno temu w mediach można było usłyszeć o projekcie wprowadzenia obowiązku posiadania alkomatu w samochodzie. Miało to być działaniem prewencyjnym, którego celem było zmniejszenie liczby nietrzeźwych kierowców na naszych drogach. Jednak głosy specjalistów twierdzących, że byłby to jedynie martwy przepis, bagatelizowany i lekceważony przez użytkowników pojazdów doprowadziły do zamiany obowiązku na zalecenie posiadania alkomatu. Jego brak nie będzie zatem karany. Niemniej jednak, jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami, warto mieć takie urządzenie w swoim pojeździe. To skuteczny sposób na zabezpieczenie się w najlepszym przypadku przed problemami prawnymi, zaś w najgorszym - nawet zagrożeniem życia.