piątek, 17 kwiecień 2015 11:20

Ecofont - holenderska czcionka, która oszczędza tusz

EcofontFirmy zajmujące się produkcją i urządzeń biurowych takich jak drukarki i kserokopiarki wciąż podejmują nowe wysiłki, by jeszcze bardziej udoskonalić swoje produkty pod kątem ich ekonomiczności. Minimalizacja zużycia tuszu stała się jednym z priorytetów w branży, dlatego możemy cieszyć się coraz wydajniejszymi i lepszymi drukarkami, zarówno do potrzeb biurowych, jak i domowych. Wywodząca się z Holandii firma Spranq podeszła do tego tematu od zupełnie innej strony - opracowała pomysł, który pozwala na redukcję zużycia tuszu, a przy tym jest zupełnie niezwiązany z budową samego urządzenia drukującego. Pomysłem tym jest... nowa czcionka o nazwie Ecofont, która wymaga mniejszej ilości punktów, w których trzeba nanieść toner lub tusz. W jaki sposób działa Ecofont i jakie korzyści może przynieść? O tym opowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy!

 

Czcionka dziurawa jak ser

Niektórzy twierdzą, że tym, co zainspirowało Holendrów z firmy Spranq do opracowania nowej czcionki były słynne holenderskie sery, które często z wierzchu są równe i pełne, zaś w środku mają wiele dziur. Tak samo wygląda Ecofont - jest to czcionka, która przypomina typową czcionkę Vera. Różnica polega na tym, że w środku każdej linii tworzącej litery został umieszczony rząd białych kropek. Czcionka zachowuje więc swoje kontury i przez to pozostaje czytelna, jednak wnętrze liter nie musi zostać w pełni zadrukowane, zmniejszając zużycie tuszu. Ten prosty sposób okazuje się bardzo skuteczny - redukcja zużycia tuszu lub tonera wynosi około 20%, a może być jeszcze większa podczas stosowania wysokojakościowego druku na drukarkach o dużej rozdzielczości. W długim okresie może to przynieść znaczące oszczędności.

Czy Ecofont zrewolucjonizuje drukowanie?

Jeśli zmiana czcionki wystarcza, aby oszczędzać, to dlaczego wciąż pozostajemy przy typowych, standardowych czcionkach? Cóż, pomysły na zrewolucjonizowanie poligrafii poprzez bardziej "tuszooszczędne" czcionki to nie nowość - jest o nich głośno już od kilku lat. Problemem jest jednak to, że typowe czcionki wymagające mniejszej ilości tuszu są zazwyczaj bardzo niewygodne do czytania, a ich zastosowanie w praktyce ogranicza się wyłącznie do wykonywania krótkich tekstów o ozdobnym charakterze. Ecofont poprzez zachowanie wyraźnych konturów jest tak wygodny, jak większość typowych czcionek, jednak i w tym przypadku pojawia się problem - estetyka. Trudno jest przecież traktować poważnie dokument wydrukowany "dziurawymi" literkami. Dlatego, mimo niewątpliwie dobrych chęci, stworzenie oszczędnej czcionki raczej nie przyniesie rewolucji w drukowaniu, a użytkownikom pozostaje jedynie czekać na kolejne pomysły producentów urządzeń.