poniedziałek, 29 czerwiec 2015 03:41

Skuteczna nauka fotografowania

Nauka fotografowaniaFotografowanie to sztuka - z tym z pewnością każdy się zgodzi. Przyznać też należy, że jest to trudna sztuka, biorąc pod uwagę to, jak wiele czynników wpływa na końcowy efekt w postaci zdjęcia. Jednak mimo wszystkich przeciwności, jakie fotografom stawia natura oraz wiele spośród elementów otoczenia, każdego dnia powstaje wiele pięknych zdjęć. Kluczem do ich tworzenia są bowiem umiejętności twórcy, gdyż to one sprawiają, że ze zwykłego z pozoru krajobrazu powstaje dzieło sztuki. Powstaje więc pytanie - w jaki sposób można skutecznie uczyć się fotografowania, by pewnego dnia poziomem dorównywać do tych najlepszych?

 

Przede wszystkim - fotografuj

Kluczem do sukcesu w sztuce jest praca. Każde kolejne zdjęcie, o ile jest przemyślane i zaplanowane, wyrabia w nas "oko" do dostrzegania piękna otaczającego nas świata, a także uczy poszukiwać w kadrze tego, co chcemy ukazać i chować to, co chcemy ukryć. Co więcej, każda samodzielnie wykonana fotografia to świetny materiał do analizy i poszukiwania błędów, szczególnie już po jej wywołaniu. Ważne jest jednak, by proces powstawania zdjęcia nie obejmował wyłącznie naciśnięcia spustu migawki, ale zaczynał się znacznie wcześniej - odpowiednim pomysłem i planem, a kończył weryfikacją tego, czy gotowa fotografia jest zgodna z wizją.

Czytaj i ucz się

Sama praktyka, choć bez wątpienia niezwykle istotna, to jednak nie wszystko. Aby znajdować błędy i dążyć do ideału, niezbędny jest także pewien zasób wiedzy teoretycznej. Można ją zdobyć na kilka sposobów, począwszy od czytania internetowych for i poradników, stron internetowych dla fotomaniaków, poprzez podręczniki, książki i albumy, aż do kursów, czy nawet całych studiów fotograficznych. Możliwości jest wiele i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie - coś, co pozwoli mu rozwijać pasję, a jednocześnie poświęcać na to ograniczoną ilość czasu i środków, zgodną z własnymi możliwościami.

Dziel się i słuchaj

Na koniec warto wspomnieć o tym, że na etapie nauki fotografowania, dobrze jest dzielić się swoimi pracami z innymi. Oczywiście, grono rodziny i przyjaciół to jak najbardziej dobra audiencja, jednak za pośrednictwem Internetu i portali oraz for dla fotografów, można w krótkim czasie zdobyć dużą ilość opinii, z których przynajmniej część ma szanse być konstruktywną krytyką. W końcu nie wszystko musi się podobać, a i nie wszystkie błędy i niedociągnięcia możemy dostrzec sami. Pozwólmy więc sobie pomóc - z pewnością zdobędziemy w ten sposób niemałą ilość wiedzy, a być może i przy okazji damy sobie szansę na znalezienie nowych, fotograficznych znajomości.

Artykuły powiązane