sobota, 17 sierpień 2013 08:48

Naprawa turbosprężarki

Samochody z turbodoładowanie to dziś już praktycznie standard. To rozwiązanie technologiczne stosuje się już w silnikach niemal wszystkich znaczących marek samochodowych na świecie. Płynie z tego wiele korzyści, ale też trzeba brać pod uwagę fakt, że turbosprężarka, jak każdy element mechaniczny może ulec uszkodzeniu. Naprawa lub wymiana tego elementu to spore koszty ? można je jednak zmniejszyć. Jak?

naprawa turbosprężarki; fot. sxc.hu

Regeneracja turbosprężarki

Dobrą alternatywa w odniesieniu do zakupu nowej turbosprężarki jest jej regeneracja. Nie jest to oczywiście zabieg, który możemy wykonać sami, mając smykałkę do motoryzacji. Musimy znaleźć dobrego, doświadczonego mechanika. Regeneracja jest to bowiem bardzo wymagająca i żmudną pracą. Wymaga pełnej wiedzy na temat konstrukcji tego elementu, ponieważ polega na jej całkowitym rozebraniu, wyczyszczeniu zabrudzonych części, wymianie tych zniszczonych i ponownym złożeniu. Dzięki temu poprawnie przeprowadzona regeneracja daje właściwie pełna sprawność turbosprężarki i odbiega efektami od wymiany tego elementu na nowy. Warunek jest jednak jeden ? musi zostać przeprowadzona na prawdę precyzyjnie i dokładnie. Warto zatem poświęcić trochę czasu na poszukanie odpowiedniej firmy, której to zlecimy. W poszczególnych regionach kraju na pewno znajdziemy odpowiednich fachowców. Trochę większy komfort maja mieszkańcy Mielca i okolić, gdyż znajduje się tam wiele uznanych na rynku i doświadczonych firm, choćby firma Turbor.

Jak uniknąć awarii turbosprężarki

Jeśli przyczyną awarii turbosprężarki były kwestie czysto mechaniczne, wady konstrukcyjne lub wady produkcyjne poszczególnych jej elementów to niewiele mogliśmy zaradzić. Najczęściej jednak przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowe użytkowanie auta, które prowadzi do powstawania zabrudzeń, te z kolei mogą być bezpośrednią przyczyną zaburzeń w pracy turbosprężarki. Dlatego warto pamiętać o regularnej wymianie oleju i filtrów w samochodzie. Musimy tez pamiętać o tym, że jeśli podczas jazdy wykorzystywaliśmy intensywnie moc naszego silnika to również turbosprężarka pracowała na pełnych obrotach. W takiej sytuacji po zakończeniu jazdy należy odczekać krótką chwilę zanim wyłączymy silnik. To bardzo proste zasady, a mogą nam oszczędzić wiele czasu i pieniędzy.