niedziela, 18 sierpień 2013 09:47

Wakacje na zdjęciach

Bez wątpienia najbogatszym zbiorem fotografii w naszych domowych archiwach stanowią zdjęcia z wakacji. Aparat fotograficzny jest już równie obowiązkowym ekwipunkiem wyjazdowym jak szczoteczka do zębów. Fanów fotografowania przybywa, robimy coraz lepsze zdjęcia, wiemy coraz więcej o technice a także nawet dla własnych celów kupujemy na prawdę wysokiej jakości sprzęt. Jak zatem wykorzystać ten potencjał?

wakacje na zdjęciach; fot. sxc.hu

Przygotuj się do zdjęć spontanicznych?

Może to zabrzmi trochę niezręcznie, ale i do zdjęć spontanicznych trzeba się dobrze przygotować. Oczywiście nie możemy przewidzieć, kiedy stanie się coś co warto uwiecznić na fotografii, ale pod względem technicznym możemy temu wyjść naprzeciw. Trzeba pamiętać, aby przed wyjściem na zwiedzanie mieć naładowane baterie. Najlepiej też zapasowy komplet. Trzymając aparat w plecaku nie wkładajmy go na samo dno pod bluzę, wodę, dokumenty itp. Jeśli zdarzy się coś ciekawego musimy mieć możliwego szybkiego sięgnięcia po aparat. Poczytajmy tez wcześniej o miejscu, do którego się wybieramy. Warto dowiedzieć się co ciekawego warto zobaczyć, nawet jeśli wymaga to zboczenia z popularnych szlaków turystycznych.

Archiwizacja zdjęć

Karty w aparatach mają różną, ale zawsze ograniczona ilość pamięci. Po jej zapełnieniu musimy zgrać zdjęcia na zewnętrzny nośnik, aby móc skasować aktualna zawartość karty. Może to być pendrive, płyta DVD, albo laptop czy notebook (jeśli akurat zabraliśmy go ze sobą). Dzięki temu będziemy mogli przywieźć do domu wszystkie zdjęcia, jakie będziemy chcieli zrobić. Później warto je wszystkie przejrzeć, wyselekcjonować, podzielić na kategorie (np. pod kątem odwiedzanych miejscowości). Najczęściej przechowujemy potem zdjęcia na domowym komputerze, ale najlepsze warto wykorzystać do prezentacji w innej formie. Może to być np. fotoalbum. Taka elegancka, drukowana forma będzie znacznie wygodniejsza do przeglądania w zimowe wieczory, gdy nasz wakacyjny wyjazd będzie już tylko miłym wspomnieniem.