środa, 27 lipiec 2016 13:39

Jak przygotować samochód do wakacyjnej podróży?

źródło: myclub.worldmarksp.comWakacje to czas zwiększonej eksploatacji naszych samochodów. W tym czasie często udajemy się w odległe miejsca, do których dojazd wynosi nawet kilka tysięcy kilometrów, wybierając jako środek transportu własne auto. Co prawda dla naszego pojazdu długie podróże są w rzeczywistości prostsze, niż codzienna jazda po krótkich odcinkach, jednak bezpieczne przejechanie tak długiej trasy wymaga dokładnego wcześniejszego przygotowania. Awaria samochodu daleko od domu zawsze jest przykrym, a czasem nawet bardzo niebezpiecznym, doświadczeniem i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by jej uniknąć. W dużej mierze to właśnie od odpowiedniego przygotowania pojazdu zależy, czy dotrzemy do celu bezpiecznie i będziemy mogli spokojnie cieszyć się upragnionym urlopem. Dowiedzmy się zatem, na co zwrócić uwagę przygotowując auto do wakacyjnego wyjazdu.

Opony

Na początku sprawdź, czy opony są odpowiednio napompowane i czy znajduje się w nich odpowiednie ciśnienie. Niskie ciśnienie może bowiem powodować dodatkowe nagromadzenie się ciepła, co z kolei może prowadzić do rozdarcia opony przy dużych prędkościach. Ciśnienie sprawdzimy w stacji diagnostycznej, można zrobić to też na niektórych stacjach benzynowych, oczywiście postępując zgodnie z instrukcją obsługi. Następnie należy sprawdzić stan bieżnika. Jeżeli okaże się, że jest równy z poprzecznymi znacznikami, które się na nim znajdują, oznacza to, że nadszedł czas na zakup nowych opon. Bieżnik nie może mieć wysokości mniejszej niż 5mm. Przy okazji skontroluj stan koła zapasowego - upewnij się, że jest ono w pełni wymiarowe względem pozostałych kół i czy rozstaw śrub jest prawidłowy. Jednocześnie zwróć uwagę na sprawność podnośnika samochodowego i rozmiar klucza do kół.

Układ chłodniczy

W upalne dni to układ chłodzenia jest źródłem największej liczby awarii. Upewnij się więc, czy jest on szczelny i nie ma żadnych przecieków, a wszystkie węże chłodnicze są prawidłowo zabezpieczone i zamocowane. Przewody, na których widać wyraźne pęknięcia, lepiej od razu wymienić. Sprawdź również, czy włącza się elektryczny wentylator chłodniczy i czy jego pracy nie towarzyszą żadne niepokojące odgłosy. Skontroluj także wszystkie paski klinowe i wymień te, których brzegi zaczynają się strzępić. Warto też sprawdzić poziom elektrolitu w akumulatorze i w razie potrzeby uzupełnić go wodą destylowaną. Na końcu uzupełnij płyn chłodniczy pamiętając, że gdy klimat w miejscu, do którego się wybierasz, jest cieplejszy bądź chłodniejszy od miejsca Twojego zamieszkania, musisz skonsultować się z mechanikiem w sprawie ustalenia jego rodzaju.

Filtry i płyny

Zatkany filtr powietrza może być przyczyną nieprawidłowej pracy silnika. Jeżeli więc filtr w Twoim samochodzie ma już więcej niż 15 000 km to najwyższy czas go wymienić - jest on niedrogi i łatwy w wymianie. Skontroluj również filtr kabinowy uniemożliwiający zanieczyszczeniom przedostanie się do wnętrza samochodu, a także stan klimatyzacji, która w upalne dni okaże się niezbędna. Być może przed wyjazdem będzie wymagała odgrzybienia. Sprawdź także poziom płynów eksploatacyjnych - oleju silnikowego, oleju wspomagania kierownicy i płynu hamulcowego i w razie potrzeby uzupełnij ich poziom.

Hamulce

Sprawne hamulce to podstawa - dla bezpieczeństwa podróżnych nie możesz więc zapomnieć o sprawdzeniu układu hamulcowego. Zwróć uwagę, czy po zwolnieniu pedału hamulca i dźwigni hamulca ręcznego każde z kół swobodnie się obraca. Jeśli nie masz podnośnika, możesz sprawdzić to na wzniesieniu - zaraz po zwolnieniu hamulca auto powinno zacząć się toczyć. O tym, że z hamulcami jest coś nie tak, świadczy np. wydłużenie drogi hamowania, metaliczny odgłos towarzyszący hamowaniu, luźny, niestawiający oporu lub trzęsący się pedał hamulca czy szybkie zużywanie płynu hamulcowego oraz jego ślady widoczne na kołach. Jeśli zaobserwujesz którąkolwiek z tych oznak, musisz pojechać do warsztatu, gdzie usterka zostanie usunięta.

Wyposażenie

Sprawdź, czy w Twoim samochodzie znajduje się apteczka, gaśnica i trójkąt odblaskowy, za których brak można zapłacić wysoki mandat. Przydadzą się też dobre rękawice ochronne oraz kilka sztuk różnych bezpieczników i zapasowe żarówki.