źródło: www.freeimages.comNawet najbardziej zadbany samochód może czasem płatać figle i odmawiać posłuszeństwa swojemu kierowcy. Wpływ na to ma nie tylko stan techniczny pojazdu, ale również wiele czynników niezależnych od nas, jak na przykład warunki atmosferyczne czy zły stan nawierzchni. Pół biedy, gdy samochód zepsuje się w naszym garażu lub na parkingu. Nie ma jednak nic gorszego niż sytuacja, kiedy taka przykra niespodzianka spotyka nas na drodze (zwłaszcza szybkiego ruchu), powodując nieplanowany postój podczas dłuższej trasy i niemałe niebezpieczeństwo zarówno dla nas, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dowiedzmy się zatem, jak szybko i sprawnie zapanować nad sytuacją w razie nagłej awarii na drodze.

źródło: myclub.worldmarksp.comWakacje to czas zwiększonej eksploatacji naszych samochodów. W tym czasie często udajemy się w odległe miejsca, do których dojazd wynosi nawet kilka tysięcy kilometrów, wybierając jako środek transportu własne auto. Co prawda dla naszego pojazdu długie podróże są w rzeczywistości prostsze, niż codzienna jazda po krótkich odcinkach, jednak bezpieczne przejechanie tak długiej trasy wymaga dokładnego wcześniejszego przygotowania. Awaria samochodu daleko od domu zawsze jest przykrym, a czasem nawet bardzo niebezpiecznym, doświadczeniem i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by jej uniknąć. W dużej mierze to właśnie od odpowiedniego przygotowania pojazdu zależy, czy dotrzemy do celu bezpiecznie i będziemy mogli spokojnie cieszyć się upragnionym urlopem. Dowiedzmy się zatem, na co zwrócić uwagę przygotowując auto do wakacyjnego wyjazdu.

obowiązkowe wyposażenie pojazdówWiele słyszy się o nowych pomysłach polityków, zarówno tych krajowych, jak i unijnych. Część z tych idei ma z założenia poprawiać bezpieczeństwo kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Cel jest szczytny, jednak dążenie do niego powoduje wiele nieporozumień i trudności, zaś o wielu ustaleniach właściciele pojazdów po prostu nie wiedzą, ponieważ niezbędne informacje "umykają" w natłoku codziennych obowiązków i szumu medialnego. W dzisiejszym artykule przedstawimy więc krótko nowe ustalenia, które nakładają na producentów samochodów obowiązek montowania w pojazdach pewnych podzespołów. Te elementy mają stanowić obowiązkowe wyposażenie pojazdów od 2015 roku.

Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacyjny wyjazd samochodem. Długa podróż wymaga jednak odpowiednich przygotowań pojazdu, by nie zawiódł podczas jazdy, narażając właściciela na koszty i stres. Jakie działania należy podjąć, by mieć pewność, że samochód spełni swoje zadanie i bezpiecznie pokona całą trasę? Oto krótki poradnik.

Mielec jest stosunkowo niedużym, bo liczącym około 60 tys. mieszkańców miastem położonym w województwie podkarpackim, które po II wojnie światowej znacznie się rozwinęło dzięki przynależności do Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz działalności wielu ośrodków produkcyjnych, szczególnie tych skupionych wokół motoryzacji. Przemysł motoryzacyjny w Mielcu rozwijał się na przestrzeni lat, powstało więc wiele mniejszych firm zajmujących się produkcją i renowacją silników oraz podzespołów do nich. Wśród nich znajduje się sporo zakładów, które specjalizują się w regeneracji turbosprężarek. W odniesieniu do liczby mieszkańców ich ilość jest tak duża, że Mielec bywa nazywany zagłębiem regeneracji turbosprężarek.

Rynek samochodów używanych w Polsce jest bardzo rozbudowany. Tak jak w każdej dużej społeczności, tak i wśród sprzedawców i pośredników w handlu samochodami z drugiej ręki zdarzają się osoby, które chcą wykorzystać nasza niewiedzę by sprzedać nam pojazd w gorszym stanie technicznym, niż opisywany w ogłoszeniu. Wielu z nich to specjaliści w ukrywaniu wad i niedoskonałości samochodów, dlatego trzeba być bardzo czujnym wybierając się na spotkanie z dotychczasowym właścicielem lub sprzedawcą. O czym trzeba pamiętać, by w krótkim czasie nie żałować zakupu?

Z jednej strony, każdy kierowca chciałby jeździć dużym, wygodnym samochodem. Z drugiej jednak, nikt nie chce przeznaczać całej swojej wypłaty na paliwo, właściciele pojazdów szukają więc oszczędności. Większość, zamiast przesiadać się do małych samochodów o niedużej mocy, spalających małe ilości benzyny czy ropy naftowej, wybiera montaż instalacji gazowej w samochodzie. Oszczędności są bardzo duże, lecz samochód z taką instalacją wymaga nieco więcej troski.

Samochody z turbodoładowanie to dziś już praktycznie standard. To rozwiązanie technologiczne stosuje się już w silnikach niemal wszystkich znaczących marek samochodowych na świecie. Płynie z tego wiele korzyści, ale też trzeba brać pod uwagę fakt, że turbosprężarka, jak każdy element mechaniczny może ulec uszkodzeniu. Naprawa lub wymiana tego elementu to spore koszty ? można je jednak zmniejszyć. Jak?

Naprawa samochodu to zazwyczaj dość skomplikowany temat, szczególnie jeśli nie mamy smykałki do mechanizacji. Niewiele tak naprawdę możemy zrobić sami, bo przeważnie potrzebne jest odpowiednie wyposażenie ? podnośnik, wjazd z kanałem lub zestaw profesjonalnych narzędzi, których do jednorazowego użycia nie opłaca nam się kupować.